ghavvamin
08 بهمن 1401 - 13:10

سازمان بهداشت جهانی: کشورها مایحتاج دارویی خود را مهیا کنند!

سازمان بهداشت جهانی با به‌روزرسانی فهرست داروهایی که برای درمان تشعشعات رادیواکتیو و شرایط اضطراری هسته‌ای توصیه می‌کند، از کشورها خواست تا مایحتاج درمانی خود را مهیا کنند!

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، همزمان با افزایش هراس‌ها درباره تشدید تنش در اوکراین و وقوع جنگ اتمی، سازمان بهداشت جهانی فهرست دارو و درمان‌هایی که برای معالجه تشعشعات رادیواکتیو و شرایط اضطرار هسته‌ای توصیه می‌کند را به‌روزرسانی کرد.

مارگارت هریس، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که به‌روزرسانی این فهرست که برای نخستین بار از سال ۲۰۱۷ تاکنون انجام شده، دو سال زمان برده است.

دکتر ماریا نِیرا، سرپرست دستیاری مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، می‌گوید اینکه «کشورها باید مایحتاج دارویی خود را مهیا کنند؛ داروهایی که مخاطرات را کاهش داده و آسیب‌های ناشی از قرار گرفتن در معرض تشعشعات را درمان می‌کند و این موضوع حائز اهمیت است.»

نیرا افزود: در شرایط اضطراری، مردم شاید با درصدهای متفاوت در معرض تشعشعات قرار بگیرند و این درصد ممکن است بین قابل چشم‌پوشی تا مرگبار نوسان کند. دولت‌ها باید دارو و درمان‌هایی که افراد محتاج به آن نیاز دارند را به سرعت در اختیار آنان قرار دهند.

بر اساس بیانیه سازمان بهداشت جهانی، بسیاری از کشورها برای مواجهه با شرایط اضطراری، فاقد آمادگی ضروری هستند. در بین «سناریوهای محتمل» در شرایط اضطراری می‌توان به حوادث نیروگاه‌های اتمی، تاسیسات درمانی یا تحقیقاتی، حمل و نقل مواد رادیواکتیوی و استفاده عامدانه از این مواد با نیات شیطانی اشاره کرد.

این هشدار در حالی صادر شده که بولتن دانشمندان اتمی اخیراً با اشاره به بحران اوکراین و افزایش هراس‌ها از وقوع جنگ اتمی، با اصلاح مجدد ساعت موسوم به «آخرالزمان»، فاجعه نیمه‌شب را روی تنها ۹۰ ثانیه تنظیم کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1002368