ghavvamin
03 اسفند 1401 - 15:36

توزیع بیش از ۲ میلیارد و ۴۱۰ میلیون لیتر فرآورده نفتی در زاهدان

زاهدان- مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زاهدان از توزیع بیش از ۲ میلیارد و ۴۱۰ میلیون لیتر انواع فرآورده‌های نفتی در سطح حوزه تحت پوشش این شرکت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زاهدان، قربانعلی مردانی افزود: در یازده ماهه امسال بیش از ۲ میلیارد و ۴۱۰ میلیون لیتر انواع فرآورده‌های نفتی شامل بنزین، نفتگاز، نفت سفید و نفتکوره در منطقه زاهدان توزیع شد.

وی ادامه داد: این مقدار فرآورده از طریق نفتکش‌های جاده پیما و مخزندارهای ریلی از مناطق هرمزگان، کرمان، چابهار، تربت حیدریه، مشهد، خراسان جنوبی، اصفهان، یزد و سایر مبادی کشور، تأمین شده و به منطقه زاهدان منتقل و توزیع شده است.

وی با اشاره به برودت هوا در ماههای گذشته و مصرف فرآورده‌های نفتی مایع به جای گاز طبیعی که به دلیل افت فشار گاز در کشور به وجود آمد و سبب ناترازی مصرف فرآورده‌های نفتی گردید گفت: با توجه به وضعیت تولید و مصرف سوخت در کشور، تأمین این حجم وسیع فرآورده در استان حاصل تلاش‌های جهادی کارکنان منطقه، همکاران ستاد تهران و مناطق تأمین بود که شایسته قدردانی می‌باشد.

این مقام مسئول همچنین از افزایش ۶ درصدی فرآورده‌های نفتی توزیع شده در یازده ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: این فرآورده‌ها شامل ۹۴۱ میلیون لیتر بنزین، ۹۴۵ میلیون نفت و گاز غیر نیروگاهی، ۲۷۰ میلیون نفت سفید و ۲۵۵ میلیون لیتر نفت کوره بوده که در نواحی زاهدان، زابل، خاش و سراوان توزیع شده است.

مدیر منطقه زاهدان با هشدار نسبت به افزایش نامتعارف مصرف بنزین در سطح منطقه به دلیل فروش سهمیه کارت‌های سوخت گفت: مصرف بنزین منطقه در این بازه زمانی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۸ درصد افزایش داشته که این درصد افزایش در برخی از نواحی، از جمله ناحیه زابل تا ۴۲ درصد به ثبت رسیده است.

مردانی، با بیان اقدامات انجام شده در راستای تأمین و توزیع به موقع فرآورده‌های نفتی و پیشگیری و مقابله با قاچاق سوخت نیز گفت: ایجاد زیرساخت انتقال نفت سفید از طریق ریل از هرمزگان به زاهدان، جذب و بکارگیری نفتکش‌های جدید، افزایش تعداد کشنده‌های گاز مایع، افزایش سهمیه فرآورده‌های نفتی منطقه و پیگیری ساخت جایگاه‌های جدید عرضه فرآورده‌های نفتی و سی ان جی از جمله اقدامات انجام شده در خصوص مدیریت تأمین و توزیع سوخت می‌باشد.

وی با اشاره به دلایل متعدد افزایش مصرف سوخت و قاچاق فرآورده‌های نفتی در استان تصریح کرد: مبارزه با قاچاق سوخت نیاز به عزم ملی و استانی دارد و همکاری سازمان‌های متولی و نظارتی در این خصوص و سیاست گذاری دولت در حفظ و صیانت از فرآورده‌های نفتی لازمه برخورداری از وضعیت مطلوب در توزیع و مصرف فرآورده‌های نفتی می‌باشد.

مدیر منطقه زاهدان نصب سامانه دوربین پلاک خوان در جایگاه‌های سوخت، بررسی تراکنش کارت‌های سوخت، کنترل تصاویر دوربین‌های مداربسته، نظارت‌های میدانی، اطلاع رسانی تبلیغات محیطی، شناسایی و ابطال ۱۲ هزار کارت سوخت متخلف، اجرای طرح کدینگ کارت سوخت و نصب سامانه‌های سیپاد و سپهتن بر روی کامیون‌های درون شهری و جاده‌ای را برخی از اقدامات انجام شده در راستای پیشگیری از عرضه خارج شبکه و صیانت از فرآورده‌های نفتی برشمرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1050736